Ohlédnutí za Gudensbergem

Úspěšná reprezentace v německém Gudensbergu

Jak už jsme informovali, ve dnech 19.-22.6.2014 se hráči společného týmu Rtyně/Úpice pod hlavičkou TJ Baník Rtyně zúčastnili mezinárodního turnaje v německém Gudensbergu. Místní klub uspořádal fotbalový turnaj v rámci oslav 25-ti let mládežnické kopané právě v tomto městě. Na turnaj byli kromě regionálních týmů pozváni i zástupci partnerských měst-Rtyně v Podkrkonoší (Česká Republika), Jelcz-Laskowice (Polsko) a Schtschyrez (Ukrajina). Do Německa jsme vyrazili ve čtvrtek v ranních hodinách a v 19 hod. nás přivítal starosta města Gudensberg pan Frank Börner se zástupci pořadatelského klubu, kteří pro nás připravili bohaté občerstvení. Po ubytování jsme ještě absolvovali trénink na místním stadionu. Následující den ráno si místní připravili pro zástupce čtyř národů městskou hru „Poznejme se navzájem“, kdy se nejprve všechny týmy rozdělili do skupin bez rozdílu národnosti a v několika menších skupinách absolvovali po městě různé poznávací úkoly. Po obědě jsme všichni vyrazili na výlet a navštívili jsme letní sáňkařskou dráhu, kde si všichni děti, ale i doprovod vyřádili při sjezdu „ledového“ koryta. Poté jsme společně pokračovali prohlídkou přehrady v Edersee, kde nás přivítal místní starosta a seznámil nás s historií této stavby. Po nezbytném občerstvení přímo na přehradě jsme odcestovali zpět do Gudensbergu na večeři. V podvečer jsme naplánovali před zápasový trénink, který jsme přerušili kvůli slavnostnímu záhájení oslav. Moderátor nejprve přivítal všechny zástupce partnerských měst a záhy se postupně ke slovu dostali všichni, kteří přijali pozvání místního oddílu. Již po pár minutách nám bylo jasné, jak moc jsou prestižní tyto oslavy pro místní oddíl. U stolku s mikrofonem dostal nejprve slovo starosta města, který dlouze hovořil o podpoře mládeže v celém městě, ale také zmínil i situaci na Ukrajině. Poté předseda klubu seznámil všechny přítomné s historií mládežnického klubu a poděkoval národům za účast na turnaji. Ocenil také místní trenéry a funkcionáře za jejich obětavou práci. Ke slovu se dostal i hejtman celého regionu, do jehož působnosti Gudensberg patří, který předal zahraničním účastníkům oficiální míče MS ve fotbale v Brazílii. Prostor k projevu dostal i regionální ministr sportu, který místnímu oddílu předal finanční dotaci, a za kterou sklidil od všech velký potlesk. Po dvouhodinovém zahájení pokračovala slavnost hudebním koncertem místní mladé skupiny. Následný den ráno pak nastal okamžik, na který se naši hráči nejvíce těšili. V 9:30 odstartoval fotbalový turnaj starších přípravek (kategorie E). Hrálo se na dvou hřištích, na zkrácenou polovinu hřiště, systém 6+1, hrací čas 1×12 minut, 2 skupiny po 5-ti týmech. Místní pravidla povolovala „malou domů“ a zahájení hry od brankáře ze „země“, jiné odlišnosti od našich pravidel jsme nezaznamenali.
Utkání ve skupině:
TJ Baník Rtyně – JSG Dillich/Na/Tro 0:0
V úvodním zápase jsme sice měli mírnou herní převahu, ale nedokázali jsme si připravit zakončení, ze kterého bychom mohli skórovat. Asi díky počáteční nervozitě skončilo utkání spravedlivou remízou.
TJ Baník Rtyně – JSG Edermunde 1:0
V druhém utkání jsme již předváděli pěknou hru, soupeře jsme přehrávali a dostali jsme se do vedení. Pak jsme několik šancí nedokázali proměnit a v závěru mohl soupeř z velké šance vyrovnat. Sice hubené, ale zasloužené vítězství, které nám do dalších zápasů dodalo klid.
TJ Baník Rtyně – FSG Gudensberg 2 4:0
V tomto zápase proti druhému týmu domácích borců jsme koncertovali a vycházelo nám úplně všechno. Zápas se hrál pouze na jednu branku a výsledek mohl být ještě vyšší.
TJ Baník Rtyně – JSG Mengsberg 2:0
V závěrečném zápase skupiny jsme hráli o vítězství ve skupině a na hráčích byla znát pohoda z předešlých zápasů. Soupeř nám sice nedal nic zadarmo, ale utkání jsme měli pod kontrolou.

Semifinále:
TJ Baník Rtyně – TSV Wabern 0:0, pen. 2:1
Hrál se bojovný zápas, ale spíše na polovině soupeře. Snažili jsme se od úvodních minut vstřelit branku a utkání rozhodnout, ale několikrát nám v zakončení chyběl kousíček štěstí nebo byla proti branková konstrukce. Pro diváky velice atraktivní utkání, které dospělo až do penalt. Před penaltovým rozstřelem jsme se rozhodli pro riskantní krok, kdy jsme změnili brankáře. Honza Lauterbach (ročník 2005), chytal v prvním zápase skupiny a poté již nastupoval jenom v útoku. Po losu jsme rozhodli, že kopat půjde jako první náš tým. První penaltu jsme proměnili, soupeř nikoliv, když Honza penaltu chytil. Ve druhé sérii jsme netrefili branku a soupeř mohl srovnat, ale v brance exceloval opět Honza, který další penaltu bravurním zákrokem vyrazil. Ale to v podání Honzíka nebylo vše, jelikož se ujal exekuce poslední penalty a zcela v pohodě ji proměnil. Jsme ve finále …!

Finále:
TJ Baník Rtyně – FSG Gudensberg 2:2, pen. 3:1
Ve finále jsme narazili na domácí celek, který svou skupinou prošel podobně „hladce“ jako náš tým. I v druhém semifinále rozhodovaly penalty, ve kterých domácí prokázali pevnější nervy. Ve finále se tak utkaly opravdu dva nejlepší týmy turnaje a byl to pravý vrchol dopoledního turnaje. Na zápas jsme se těšili a chtěli jsme si odvézt nádherný pohár za vítězství. Vstoupili jsme do utkání aktivně a postupně jsme si vypracovali územní převahu. Ssoupeř vůbec nevěděl, co má hrát. Dokázali jsme vstřelit postupně dvě branky a vypadalo to na pohodové vítězství. Opak byl pravdou. Soupeř nakopával dlouhé míče za naší obranou linii, hráči na to byli upozorněni a dvě třetiny zápasu se nám dařilo tento způsob hry eliminovat. Nedokázali jsme však vstřelit ze mnoha šancí třetí branku, která by asi rozhodla. Domácímu celku se pak podařilo vstřelit kontaktní branku a finále zdramatizovat. Jejich hráči vycítili šanci, projevila německá zarputilost a doslova v poslední sekundě srovnali na 2:2. O vítězi tak rozhodovaly opět penalty. Před nimi náš tým evidentně oplýval sebevědomím, nebyla znát žádná nervozita nebo pochybnosti o tom, kdo pozvedne vítězný pohár. Scénář ze semifinále se opakoval. Do branky šel opět Honza a kopali jsme první. V první sérii oba soupeři uspěli, i když nám chyběl jen kousíček, aby míč neskončil v síti. Ve druhé sérii jsme nezaváhali a pak přišel další okamžik hrdiny Honzy, když excelentním zákrokem střelu vyrazil. Do třetí série jsme šli kopat s vědomím, že když proměníme, můžeme slavit. Povedlo se a tak mohla propuknout radost z vítězství a kolečko s oslavným „tak jsme první no a cóóoo…“ se neslo celým stadionem.
Po závěrečném ceremoniálu jsme si konečně mohli sáhnout na nádherný pohár, který nám již nikdo nevezme a jistě pro něho najdeme čestné místo. Myslíme si, že jsme předváděli v turnaji nejpohlednější fotbal a po právu jsme zvedli nad hlavu tu krásnou trofej. Naši hru ocenili potleskem nejen přítomní diváci, ale i ostatní soupeři. Fantastický fotbalový zážitek pro všechny.

Po našem vítězství v mladší kategorii E, měli starší spoluhráči „vhozenou rukavici“ s velkou motivací pro svůj turnaj mladších žáků (kategorie D). Na stadionu se naskýtaly dva pohledy, na jedné straně slavící malí borci s pohárem a opodál se připravující další náš tým na úvodní utkání turnaje. Velikost hřiště a systém se neměnil, pouze se prodloužil hrací čas na 1×14, opět 2 skupiny po 5-ti týmech. Odlišnost od našich pravidel pouze drobná, brankář zahajuje hru ze země, malá domů není tentokrát povolena a hraje se ofsajd již od půlící čáry.
Utkání ve skupině:
TJ Baník Rtyně – JSG Willingen  3:0
Do utkání jsme doslova vlétli a vyjma jednoho zaváhání jsme soupeře do ničeho nepustili. Hráči dobře kombinovali a naše hra byla vskutku pohledná. Soupeře jsme dokonce překvapili i několika nacvičenými signály z rohových kopů. Vítězství bylo zcela zasloužené a bylo velice dobrým vstupem do turnaje.
TJ Baník Rtyně – JLC Jelcz Laskowice 1  2:0
Ze soupeře jsme měli respekt, jelikož jsme si s ním vyzkoušeli den předtím tréninkově hru v menším počtu hráčů v hale na umělém povrchu. Tam naše hráče jasně předčil. Ovšem na přírodním travníku a při větším počtu hráčů se soupeř téměř k ničemu nedostal a náš týmový výkon slavil úspěch. Pěkná hra a zasloužené vítězství.                                               TJ Baník Rtyně – FSG Gudensberg 2  5:0
O našem vítězství nebylo od počátku pochyb a bylo jen otázkou, kolik branek soupeři vstřelíme.
TJ Baník Rtyně – JSG Edermunde  0:1
Předchozí úspěchy a jistota semifinále hráče uspokojili natolik, že jsme přestali produkovat svoji hru. Ta se nám navíc úplně přestala dařit. Soupeř hrál o postup ze skupiny a na jeho hráčích byla vidět větší vůle po vítězství. Po bojovném výkonu slavil soupeř zaslouženě vítězství.

Semifinále:
TJ Baník Rtyně – JSG Melsungen  2:0
Do semifinále jsme šli zklamaní z výsledku předchozího utkání, spadli jsme však z hrušky na zem a s vědomím, že pokud chceme jít do finále tak se musíme se vrátit k předešlým výkonům z prvních třech zápasů. To se nám povedlo a překvapivě „odevzdaný“ soupeř nám v důležitém zápase ani nekladl moc odpor. Dvěma vstřelenými góly jsme nenechali nikoho na pochybách, že s účastí ve finále to myslíme opravdu vážně.

Finále:
TJ Baník Rtyně – JLC Jelcz Laskowice 2 0:1
Do utkání jsme vstoupili hodně sebevědomě a s jasným cílem – získat pomyslný „double“. Soupeř hrál hodně odzadu, my jsme se snažili aktivní hrou rozhodnout již v úvodu. Bojovný soupeř nás však dlouho nepouštěl k vážnějšímu zakončení. Míč jsme sice drželi na kopačkách pouze my, ale připravit si gólovou šanci se nedařilo. Tak moc jsme chtěli vstřelit branku, až jsme zapomněli pohlídat ojediněle nakopnutý míč za naši obranu. Jedinou šanci soupeř dokázal zužitkovat a v polovině utkání se ujal vedení. Stále bylo dost času na vyrovnání, ale důsledná obranná činnost soupeře byla tentokrát bezchybná. Kluci dřeli až do poslední vteřiny, ale byla to už spíše velká křeč. Protivník uhájil těsné vedení až do konce a nám vítězství v turnaji o pověstný kousek uteklo. Zklamání bylo zřetelné, ale kluci po závěrečném ceromoniálu svůj úspěch přesto docenili a „tak jsme druhý no a coóóoo …“ se neslo opět stadionem.                                                                                                                 Po večeři nás čekalo společné sledování utkání MS Německo – Ghana na velkoplošné videoprojekci, kterou domácí připravili uvnitř velkého stanu, kam se natěsnalo odhadem asi 300 lidí. Pěkný fotbalový zážitek, zvláště po výsledku 2:2, atmosféra by se dala krájet.

V neděli ráno jsme se po snídani přesunuli na stadion ke slavnostnímu zakončení. Starosta města a předseda oddílu poděkovali družinám za účast v turnaji a za návštěvu města Gudensberg. Všichni účastníci společného setkání byli nadmíru spokojeni a již teď se těší na další společné setkání. Na závěr pořadatelé předali zahraničním účastníkům upomínkové předměty a místní fotbalový oddíl věnoval účastníkům na památku originální dres místního klubu, ze kterého měli všichni upřímnou radost. Poté účastníci pořídili společné foto, poděkovali pořadatelům, rozloučili se a vydali se na cestu ke svým domovům.              Těžko popsat všechny okamžiky, které jsme za ty čtyři společné dny prožili, ale věříme, že nás společné setkání obohatilo o spoustu zážitků a všichni na něj budeme v dobrém vzpomínat a něco si z něj odneseme do dalšího života. Místní pořadatelé nám připravili nadstandardní podmínky, které snad ani v našem prostředí nelze připravit. S takovým zápalem místních lidí, jak se o nás dobře postarat, se jen tak nesetkáme, a tak nám nezbývá než před místními lidmi v čele se starostou Frankem Börnerem smeknout a poklonit se za neuvěřitelně energickou práci, se kterou setkání uspořádali. Opravdu klobouk dolů a nezbývá nic jiného než….. Auf Wiedersehen Gudensberg!                                                         Co dodat na závěr, poděkování patří především městu Rtyně v Podkrkonoší, které setkání zprostředkovalo, uvolnilo nezbytné finanční prostředky z rozpočtu města na dopravu a tím umožnilo tím malým fotbalistům reprezentovat nejen své město, svůj klub, ale především Českou republiku. A reprezentovali na jedničku! Poděkování patří samozřejmě celému doprovodu, Bohoušovi Kafkovi, který navíc zpracoval veškeré informace, Míťovi Romančákovi ml., Jardovi Kulhánkovi a pí. Jasanské. Trenéři tak zúročili svou práci s dětmi nejen na domácí půdě, ale nyní i v zahraničí. Moc děkujeme!

IMG_9580

IMG_9631

IMG_9638

IMG_9665

Příspěvek byl publikován v rubrice Informace. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..