O KLUBU

Začátky rtyňské kopané se podle stávající pamětní knihy (původní kronika se po r.1948 bohužel ztratila) datují v r.1922, kdy zde byly činné dva kluby. Jeden klub byla hornická jedenáctka tkz. „hořejšáci“ a druzí byli „dolejšáci“, které vedl továrník Špreňar. Po několika vzájemných zápasech se tyto kluby nakonec sloučily.V té době se nehrála žádná mistrovská soutěž, hráli se jen přátelská utkání s okolními vesnicemi jako jsou Olešnice, Lhota, ale nejčastěji se utkávali s Červeným Kostelcem. Další zmínky o kopané ve Rtyně jsou datovány až v třicátých letech dvacátého století, kdy TJ Sokol zakoupila pozemek za pomníkem památky padlých z války 1914-18 (dnešní fotbalové hřiště), aby se na něm mohli hrát různé míčové hry a provozovat lehká atletika atd. V r.1932 byl utvořen Sportovní klub Rtyně-oddíl kopané. Údaje o jejich činnosti bohužel chybí. Podle nynější pamětní knihy se další činnost, která byla registrována, rozvinula v r.1947. V r.1950 se ustanovil nový název klubu DSO TJ Baník Rtyně a v r.1954 byla postavena krytá tribuna pro 300 lidí.V té době mužstvo hrálo krajskou soutěž. Následně se hrála až do r.1963 střídavě soutěž a přebor okresu.V r.1964 se dostavil velký úspěch v podobě postupu do 1.B třídy a o dobré kvalitě napovídaly i návštěvy až 300 diváků na zápas.V 1.B třídě se mužstvo dospělých (až na jednu výjimku) usadilo až do r.1973.V té době byly na vzestupu i mládežnické celky, zvláště dorostenci, kteří také hráli krajskou třídu. Ve zmiňovaném r.1973 nastal doposud největší úspěch rtyňské kopané, která svoji kvalitu korunovala postupem celku mužů do krajské 1.A třídy. Z té sice v r.1975 celek sestoupil, ale nadále si udržoval vysokou výkonnost. Dobré výkony udržovaly i mládežnické týmy, které se pohybovaly střídavě mezi okresním a krajským přeborem. Celek dospělých se v popředí 1.B třídy držel až do r.1983, kdy sestoupil do okresního přeboru. V té době se na fotbalovém poli se v roli nastupující generace začali objevovat hráči, kteří ještě dodnes působí v celku dospělých a jejich úspěchy v mládežnických kategoriích nelze přehlédnout.V r.1985 vynikající 1.místo ml.žáků v okresním přeboru, 2.místo starších žáků.V r.1987 vybojovali další okresní titul starší žáci, mladší byli na 3.místě a společně postoupili do krajské třídy.V následujícím roce je napodobili i dospělí a vítězstvím v okresním přeboru postoupili opět do 1.B třídy. Zde se ale dlouho neohřáli a v následující sezoně opět sestoupili.Velkého úspěchu dosáhl dorostenecký celek v sezoně 1990-91, když vyhrál okresní přebor. Po té následovaly  průměrné sezony, kdy se dokonce mládežnické týmy střídavě rozpadaly pro nedostatek hráčů. V roce 1995 byla po čtyřiceti letech služby zbourána zchátralá dřevěněná tribuna, která dosloužila. Zábleskem lepších sportovních časů byl rok 1996 a 4.místo dospělých v okresním přeboru a v následném roce vybojovaný postup do 1.B třídy. V mládežnických kategoriích získala přípravka 3.místo ve finálové soutěži okresu a znovuzrozený dorost skončil na 4.místě okresního přeboru. Sezona roku 1997-98 však opět usměrnila optimismus příznivců a tým dospělých sestoupil zpět do okresního přeboru. Rok 1999 byl ale významným mezníkem v historii rtyňské kopané, když v dubnu tohoto roku byly zahájeny práce spojené se zatravněním letitého škvárového hřiště. Po celou dobu rekonstrukce nám vyšli vstříc funkcionáři v Malých Svatoňovicích, když se jejich hřiště stalo našim náhradním domovem. A tedy i zde vznikal další úspěch v mládežnické kategorii, v podobě vítězství starších žáků v okresním přeboru v sezoně 1999-2000. V roce 2001 jsme se konečně všichni dočkali a slavnostně otevřeli dne 23.června nově zrekonstruované hřiště. Následná sezona 2002-03 však byla černým bodem v historii klubu, když celek dospělých opustil okresní přebor a sestoupil do III.okresní soutěže. Slabou náplastí bylo 4.místo mladších žáků a 2.místo dorostenců v okresním přeboru. Celku dospělých se nepovedl návrat zpět do okresního přeboru ani v dalším ročníku, ale vydařenou byla sezóna 2004-2005. Patřila k těm světlejším v historii. Dospělí vybojovali 1.místo v okresní soutěži a postoupili do okresního přeboru. Mládežnické celky se nenechali zahanbit, dorostenci skončili na 2.místě okresního přeboru a žáci suveréně zvítězili v okresní soutěži. Sezona 2005-06 však poslala opět celek dospělých do okresní soutěže III.třídy, když hráči nezvládli penalty v barážovém utkaní, dorostenci skončili na 4.místě okresního přeboru, žáci se umístili na 9.místě okresního přeboru a přípravka zvítězila ve své skupině a ve finále obsadila 3.místo.